Możemy dyskutować nad przewagą jakości treści nad jakością jej opakowania długo i namiętnie, ale nic nie zmieni faktu, że atrakcyjna wizualnie okładka zwraca uwagę i pozyskuje nam potencjalnych czytelników. Jest wizytówką zarówno samej książki, jak i jej autora.
O ile nie szukamy konkretnej pozycji, o której wcześniej usłyszeliśmy lub którą ktoś nam polecił, będąc w księgarni lub przeglądając portale z książkami, to właśnie dzięki świetnej okładce wyciągniemy po coś rękę, przeczytamy opis, przewertujemy kartki i, być może, zdecydujemy się na zakup.
Niestety szczególnie wśród self-publisherów i publikacji wypuszczanych przez mało kompetentne wydawnictwa, znajdziemy całą rzeszę nieczytelnych, nieatrakcyjnych i nieprofesjonalnych okładek, które same w sobie mogą położyć jakiekolwiek szanse książki na odniesienie sukcesu. I odwrotnie – przemyślana i świetnie wykonana okładka może pomóc wynieść Twoją publikację na self-publishingowe wyżyny.
Jak więc upewnić się, że nasza okładka znajdzie się w tym zacnym gronie?
Przede wszystkim, o ile nie jesteś grafikiem, nie projektuj swojej okładki sam.
Nawet jeśli jesteś grafikiem, ale nie masz żadnego doświadczenia w projektowaniu okładek, poświęć trochę czasu na naukę tej sztuki (tak, projektowanie efektywnych okładek książek jest sztuką!). W sieci dostępnych jest kilka narzędzi do ich projektowania oraz setki tysięcy okładek istniejących już książek, które mogą być Twoją inspiracją – zarówno pod względem struktury i rozłożenia treści, jak i samej grafiki, która się na nich pojawia.
Jeśli nie masz żadnego doświadczenia z tworzeniem grafiki, sugeruję zatrudnić kogoś, kto się na tym zna. Co więcej, osobę, której projekty Ci się podobają i której prace pomagają sprzedawać istniejące już produkty. Sama miałam ogromne szczęście, że jedną z bohaterek mojej pierwszej książki była młoda graficzka, z którą rozpoczęłam pracę nad okładką „Polki”. Od tamtej pory współpracujemy przy wszystkich moich projektach i nie jestem w stanie zliczyć liczby komplementów, które płyną zarówno z ust moich czytelniczek, jak i innych osób z branży.
Jeśli nie zależy Ci na oryginalnej grafice i ułożeniu treści, możesz skorzystać z automatycznego generatora grafiki na portalach takich jak Ridero, które pozwalają Ci za darmo skorzystać z kilku podstawowych wzorów okładek i własnoręcznie ukończyć projekt swojej książki. Będzie on prosty i stosunkowo mało oryginalny, ale równocześnie czytelny i profesjonalnie wykonany.
Upewnij się też, że idący do druku plik jest wolny od błędów – kilkukrotnie sprawdź znajdujące się na okładce teksty, po czym daj je do przejrzenia znajomym osobom. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić jest wyprodukowanie kilkuset czy kilku tysięcy egzemplarzy książki z błędami ortograficznymi czy stylistycznymi na okładce1.
Podsumowując, okładka jest – obok redakcji i chwytliwego tytułu – najważniejszym elementem Twojej książki.
Poświęć jej stworzeniu odpowiednią ilość czasu, energii i pieniędzy.
- Niestety mówię z doświadczenia.. Na grzbiecie mojej pierwszej książki zamiast Magda Bębenek, nazywam się Magda Bebęnek. ↩
One thought on “Zaprojektujesz profesjonalną okładkę”
Pingback: Własna książka w pięciu krokach - Przedsiębiorczy Autor